🟠 Park Güell
Barcelona
Park ten zaprojektowany został przez geniusza architektonicznego mieszkającego w Barcelonie, a w parku tym – wszystko co tam jest, kamienie, płytki, rośliny … zachwyca zarówno dorosłych, jak i dzieci.
Park zbudowany został w latach 1900-1914 i był początkowo zaprojektowany jako część prywatnego miasta hrabiego Eusebi Güell, który wyobraził sobie dużą działkę jako niezależną rezydencję z prywatnymi domami dla 60 rodzin.
Tak się jednak stało, że to ‚nieudane’ osiedle zostało przekształcone w park miejski, który został otwarty dla publiczności w 1924 roku.
Położony wśród północnej ściany Carmel Hill, główny taras parku zapewnia wspaniałe, panoramiczne widoki na znajdujące się poniżej miasto.
Znajduje się tam wiele słynnych dzieł Gaudiego, które upiększają krajobraz – a wśród nich gigantyczna ławka zbudowana na wzór węża morskiego.
Przy głównej bramie znajduje się olbrzymia salamandra znana jako „el drac” lub „smok”, która wita gości zbliżających się do tarasu, gdy przechodzą przez sieć doryckich kolumn.
Ścieżki z kolumnami prowadzą do wypielęgnowanych ogrodów i sztucznych arboretum (rodzaj ogrodu botanicznego) a wdzięcznie zakrzywione wiadukty szybują nad głowami.
Również dawny dom Gaudiego, obecnie przekształcony w muzeum, można łatwo rozpoznać po różowej fasadzie Pepto-Bismol, wznoszącej się na wysokość czterech pięter z poziomu ogrodu.
Park Güell został wpisany w 1984 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zapewniając, że wszyscy zainteresowani będą mogli zrelaksować się w tym fantastycznym świecie.
🟠 Zanim się tam udasz:
Wstęp do Strefy Zabytkowej Parku Güell jest ograniczony do 400 biletów co pół godziny.
Wejście do większości parku jest bezpłatne, ale aby wejść do Strefy Monumentalnej, w tym Plaça de la Natura i słynnej Salamandry Gaudiego, trzeba mieć bilet czasowy.
s/n Carrer d’Olot
Barcelona, 08024
Hiszpania
🟠 Follow Nagraj Swoje Marzenia po więcej inspiracji.
🟠 Wpisy pogrupowane są w albumy, aby można było łatwiej wyszukać interesujące miejsca na świecie.
Strona używa ciasteczek.